PUG-ovci u Ujedinjenim Narodima

009 Nakon dviju godina postojanja našega kluba Model United Nations, kluba u kojemu učenici preuzimaju uloge delegata određene zemlje te se pripremaju za rad na sjednicama raznih odbora koji djeluju u sklopu Ujedinjenih naroda, nakon povećanja broja učenika koji u njemu sudjeluju, i nakon prošlogodišnje međunarodne konferencije iza nas – one u Mostaru, u travnju ove godine naši su učenici otišli na svoju drugu međunarodnu konferenciju, ovaj put u Budimpeštu!

Konferenciju BIMUN 2015. odabrali smo prvenstveno zato što nju organiziraju učenici koji su i sami sudionicima konferencije te zato što smo mogli biti smješteni u obiteljima tijekom našega boravka u Mađarskoj.

Prije odlaska na konferenciju naši su delegati istraživali činjenice o Mađarskoj, zemlji koju su predstavljali, njezinoj unutarnjoj i vanjskoj politici, ekonomiji i gospodarstvu, društvenome uređenju i dr.

Zatim su napisali opće stajalište Mađarske o problemima koji su se raspravljali na sjednicama pojedinih odbora.

Naši su nas domaćini u Budimpešti izuzetno srdačno dočekali i zajednički smo se posvetili isprva radu u odborima. Ovaj stručni dio konferencije bio je popraćen kreativnim i duhovitim dosjetkama, međusobnim podbadanjem i izazivanjem kako bi se protivnike omelo u izlaganju i pridobilo saveznike, što se nastavilo tijekom lobiranja za vrijeme odmora između zasjedanja.

Nenadane krizne situacije testirale su snalaženje delagata u nepredvidivim trenutcima. Trebalo je hitro odgovoriti na goruće probleme.

Na skupštini su se na predložene rezolucije uložili amandmani i glasalo se o njihovu usvajanju.

Budimpešta4Nakon napornih dana sudjelovanja na sjednicama, lobiranja, pisanja rezolucija, predlaganja amandmana i glasovanja, učenici su poslijepodneva provodili sudjelujući u nagradnim igrama i razgledavajući grad sa svojim domaćinima i novim kolegama i prijateljima, a večeri s aktualnim ambasadorima u Budipešti te na službenoj zabavi organiziranoj za delegate u jednom od gradskih klubova.

Naši su učenici tjedan dana živjeli s obiteljima svojih domaćina i iz prve ruke upoznali običaje Mađara i postali su dijelom njihove svakodnevice; na ovaj način postali su otvoreniji prema različitostima ljudi oko sebe – od rase i religije do svakodnevne komunikacije.

Rad u školskome klubu MUN, pripreme za međunarodne konferencije te naposljetku sam odlazak na konferenciju svjedoci su neprocjenjive vrijednosti načina rada s učenicima i među učenicima koji promiče drugačiji način učenja, razvija svijest o tekućim problemima u društvu, promiče multikulturalnost i uvažavanje drugih, obogaćuje rječnik engleskoga jezika kod učenika i od njih čini samostalne mlade ljude koji spremno izlažu svoje stavove, o njima raspravljaju, međusobno lobiraju kako bi se izborili sa svoje interese, spremni su predložiti promjene, ali i prihvatiti tuđe stavove i doći do zajedničkoga rješenja problema.

 Ovdje možete vidjeti i kratki filmić kojeg su o ovogodišnjem BIMUN-u snimili njegovi organizatori: