Ovogodišnji Interliber bogatiji je za još jednu atrakciju – Znanstveni kvart. Riječ je o posebno osmišljenom dodatnom sadržaju na kojemu su svi, željni znanja u praksi, mogli sudjelovati. Među njima pronašli su se i učenici naše škole koji su sudjelovali u raznim interaktivnim pokusima i radionicama. Na zabavan i praktičan način, učenicima su dočarani razni koncepti iz područja prirodnih znanosti i tehnologija.
Na radionici Znaloni – znanstveni baloni naučili smo puno o teoriji plinova, agregatnim stanjima, elastičnosti i površinskoj napetosti, ali i kako načiniti spektakularni, gigantski balon od sapunice.
Zaljubljenici u kriminalističke serije pozabavili su se rješavanjem Zločina u kokošinjcu, gdje su preuzeli forenzičarske uloge te korištenjem prave opreme izolirali DNA iz tkiva, umnožili željeni gen PCR reakcijom i pretražili banke gena da bi zajedno otkrili o kojem se osumnjičeniku (životinjskoj vrsti) radi.
Osim malih znanstvenika, među našim učenicima smo pronašli i egiptologe koji su se vrlo vješto uhvatili u koštac s egipatskim hijeroglifima te naučili kako se čita i tumači staro slikovno pismo.
Najveću pažnju na Znanstvenom kvartu plijenila je jedna mala soba u kutu 6. paviljona. Naizgled običan ured, pretvorio se u mističnu odaju s puno skrivenih tajni. Promatranjem predmeta, logičkim povezivanjem i rješavanjem mozgalica, učenici su morali otkriti predmet za kojim znanstvenici tragaju već stoljećima.
Tko je rekao da učenje ne može biti zabavno? Ako i dalje sumnjate, zavirite u našu galeriju.