Gle malu gljivu poslije kiše, provirila klobuk i hoće da se njiše

 

članak_3

U posljednjih nekoliko tjedana učenici naše škole su sudjelovali na dva događanja u organizaciji Gljivarskog društva Kamilo Blagaić. Druženje učenika i članova najstarijeg gljivarskog društva u Republici Hrvatskoj već polako postaje tradicija. Pod vodstvom profesorice iz biologije i kemije Tanje Zovkić, učenici drugog razreda posjetili su 37. po redu Izložbu gljiva koja se održavala 16., 17. i 18. listopada u prostorima Studentskog Centra Zagreb. Osim što su učenici imali priliku vidjeti uživo velik broj vrsta gljiva, održano im je zanimljivo predavanje od strane članova gljivarskog društva.

članak_2

Kako su se zabavili i što su sve naučili pročitajte u osvrtu naše Nike:

Nisam imala prevelika očekivanja od Izložbe gljiva, no kada smo ušli u prostoriju SC-a uočila sam jako velik broj poznatih i manje poznatih gljiva. Naša otrovna gljiva, muhara, mi je bila jako zanimljiva jer ju nikada nisam vidjela uživo te me je razočaralo što nije baš izgledala  kao što sam ju zamišljala. Mislila sam da se na njezinom crvenom klobuku nalaze pravilni krugovi bijele boje. Vidjela sam i svoje najdraže gljive, crne trubice i žute lisičice. Održano predavanje je bilo jako zanimljivo, saznali smo razliku između smrtonosnim i otrovnih gljiva, ali i da postoji gljiva koja miriši poput muškog parfema. Naučila sam mnogo toga, prvenstveno da laici moraju biti izuzetno oprezni kod branja gljiva kako ne bi zabunom ubrali smrtonosnu gljivu.

gljive_1

Da među učenicima postoje istinski ljubitelji prirode i gljiva, uvjerili su nas Ivan, Maks i Marko, učenici prvog razreda naše škole. Uz inicijativu profesora latinskog jezika i aktivnog člana gljivarskog društva, Dubravka Furlana, naši učenici su sudjelovali i u gljivarskom izletu održanom 24. listopada u Kupinečkom Kraljevcu. S košarama u rukama, u rano subotnje jutro, naši učenici su krenuli put šume s ciljem što uspješnije berbe.

Kada smo došli do obližnje šume u Kupinečkom kraljevcu, podijelili smo se u nekoliko skupina i dogovorili kojim putem će ići koja grupa. Put kroz šumu nije bio pretjerano zahtjevan, a sam boravak u prirodi djelovao je umirujuće.

Maks

Nakon izlaska iz šume, sve ubrane gljive smo stavili na stol i krenuli smo ih determinirati uz pomoć stručnjaka. Najviše smo ubrali sunčanica, maglenki, crnih trubača, bljuvara i sumporača. Naučili smo dosta o determinaciji i prepoznavanju naših najčešćih gljiva.

Marko

Našli smo i nekoliko velikih gljiva s tamnim klobucima, ali u košari više nismo imali mjesta da ih odnesemo stručnjaku na determinaciju. Imali smo sreću da je dan bio sunčan, drago mi je što sam ga proveo u prirodi.

Ivan

20151024_125917[1]