Jedan sivi kišni utorak nije uspio pokvariti planove vedrih učenika PUG-a da posjete Hrvatski prirodoslovni muzej koji je ugostio izložbu “Suture, strukture, teksture… Fosili kao inspiracija u modnom dizajnu”. Izložbu su osmislile više kustosice muzeja gospođe Nediljka Prlj-Šimić i Katarina Krizmanić te modna dizajnerica Ksenija Vrbanić.
Autorice izložbe napravile su pomalo neobičan spoj – spoj geologije i paleontologije s modnim dizajnom što je zaintrigiralo i naše učenike. Ulaskom u izložbeni prostor zakoračili smo u jedan zagonetan svijet, svijet fosila, i naučili prepoznati različite fosilne oblike u prirodi, cijeniti njihovu vrijednost, odnositi se s poštovanjem prema njima, te pobudili želju za novim saznanjima o takvim neponovljivim i jedinstvenim prirodnim vrijednostima.
Ono što smo mogli uočiti na ovoj izložbi je to da je modni dizajn u fosilima pronašao originalnu ideju za oblikovanje tekstila i kreiranje novih, drugačijih modela. Moda uvijek iziskuje nešto novo, a ponekad je upravo nešto staro odlična smjernica za nešto novo. Smatramo da je cilj koji su autorice postavile ostvaren. Svijet oko nas nepresušan je izvor ideja za stvaranje novih kreacija.
Nakon razgledavanja izložbe, naši su učenici posjetili i stalni postav muzeja. Kako geološko-paleontološke eksponate tako i one iz bogatog zoološkog fundusa čiji stalni postav datira još iz sredine XIX. stoljeća. Posebnu pažnju privukao je rekonstruirani vunasti mamut iz ledenog doba.
Ptice pjevice, grabljivice, egzotični primjerci leptira, oštri klještari – staza našeg obilaska vodila je od najjednostavnijih do najsloženijih životnih oblika. Od najsitnijih beskralješnjaka kroz usta gorostasne psine sve do sisavaca.
Brojni eksponati izazvali su divljenje i strahopoštovanje svojom grandioznom pojavom, a posebno su uzbuđenje izazvali veliki kukci.
Sve u svemu, odlično smo se proveli i puno naučili u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju.